Určite to poznáte, vyskúšali ste už veľa druhov chilli a vybrali ste si odrodu, ktorá vám najviac sedí. Našli ste si obľúbený Chilli eshop a rozhodli ste sa, že si zasadíte pár semiačok. Určite si v duchu hovoríte, že musíte počkať na jar a s radosťou sa do toho pustíte.
Prečo ale čakať na jar?
V zime síce všetko spí, ale to neznamená, že sa nemôžete na jar pripraviť. Napríklad čo tak začať s klíčením semienok chilli papričiek a následne s ich presádzaním? Je to jednoduchšie ako by ste si mysleli. V článku sa dozviete ako na to.
Čo si vybrať?
Na domáce pestovanie chilli papričiek sa hodia najmä menej náročné odrody, a to odrody papriky siatej. Dobrou voľbou sú napríklad odrody Apache, Prairie Fire, Loco, alebo veľmi obľúbená je tiež Habanero Chocolate. Za skúšku rozhodne stojí aj odroda Tabasco, z ktorej sa robí slávna americká omáčka. Osivo kupujte iba v kvalitných záhradníctvach, špecializovaných e-shopoch alebo na odporučenie profesionálnych pestovateľov. Na kvalite osiva totiž závisí vaša budúca úroda.
Ako začať?
Semienka treba nechať najskôr naklíčiť. Nejde o nič zložité. Postačí vám obyčajná vlhká vreckovka, prípadne vata. Na tento účel sú veľmi dobré i rašelinové tablety. Rovnako semienka môžete aj hneď vysiať, a to do špeciálneho sterilného substrátu asi 3 mm hlboko. Ak by ste chceli použiť vlastný substrát, tak ten musíte najskôr ošetriť teplom, aby ste zničili prípadných budúcich škodcov.
Klíčenie trvá niekoľko týždňov. Avšak počas celej tejto doby sú semienka citlivé na dostatok tepla, vody a svetla. Ideálna teplota na vyklíčenie je približne 24 °C. Pri zalievaní radšej použite rozprašovač, aby tej vlhkosti zase nebolo až príliš veľa. Pôda by mala byť síce stále vlhká, ale uškodiť môže aj jej prebytok. Čo sa týka svetla, ideálne je, ak celý výsev umiestnite na okenný parapet, najlepšie do okna situovaného na juh. V tomto smere je užitočným pomocníkom aj LED lampa určená pre rast rastlín.
Ako presádzať?
Rastliny chilli papričiek sa presádzajú v dobe, kedy sú už vytvorené dva pravé lístky. Presádzajte opatrne do kvetináča primeranej veľkosti. Pozor si treba dať hlavne na to, aby ste nepoškodili koreňový systém rastliny. Pokiaľ ste výsev urobili v rašelinovej tablete, tak presádzajte aj s ňou. Ako hnojivo používajte iba špeciálne, určené na papričky a rozhodne to s ním nepreháňajte. Keď sa na rastlinách objavia kvety, treba ich opeliť. Najlepšie pomocou štetca. Ako na to? Stačí vám štetcom jemne trieť okolo strednej časti kvetu tak, aby ste do neho zachytili peľ. Potom ho už stačí len preniesť k okvetnej tyčinke. A plody môžu začať rásť.
Čo ak úroda neskončí podľa našich predstáv?
Našťastie existujú špecializované obchody ako chillimarket.sk, ktoré predávajú mleté chilli za pár drobných. Dokonca si k nim môžete kúpiť kľúčenku a tak budete mať vždy niečo pikantné pri sebe.