Kovová vlnitá strešná krytina

Profilovaný plech, tiež známy ako vlnitý plech alebo vlnitý plech – jeden z najpopulárnejších stavebných materiálov. Dnes majú takéto plechy mimoriadne široké uplatnenie a možno ich vidieť na strechách, vo forme plotov a dokonca aj dekoratívnych prvkov.

Líšia sa mnohými parametrami – šírkou, výškou výstuh a ich tvarom, rôznymi typmi antikorózneho náteru, ale existujú aj všeobecnejšie charakteristiky, ktoré určujú rozsah takýchto profilov.

Druhy vlnitého plechu

Tieto oceľové plechy sa primárne používajú na strechy, ale rozsah tohto typu kovu je oveľa širší. Obvykle je celá vlnitá lepenka rozdelená do niekoľkých skupín podľa účelu:

• Strešná krytina – tento typ podlahy je určený na zakrytie strechy. Široko používaný v priemyselnej a bytovej výstavbe. Vďaka vysokej pevnosti odolá veľkému zaťaženiu na povrchu.

Strešná krytina – najpopulárnejší typ profilov medzi stavebníkmi. Tento typ má vynikajúce technické vlastnosti a má široké uplatnenie.

• Stena – tento typ profilovanej podlahy sa najčastejšie používa na stavbu plotov a plotov, ale možno ho použiť aj na stavbu kioskov, garáží alebo dočasných objektov.

Výška zvlnenia a jeho tvar závisí od typu a účelu profilu. Čím vyššia je „vlna“ (spevňujúce rebro), tým silnejší je profil. Veľký význam má aj šýll. Môže byť okrúhly, štvorcový, lichobežníkový alebo zložitý. Práve zložitý tvar dáva celému plechu najväčšiu pevnosť.

Pôvodné použitie vlnitého plechu

Dnes nie sú vlnité plechy z pozinkovanej ocele len pohodlným a spoľahlivým materiálom. Mnohí dizajnéri v ňom videli obrovský potenciál pre kreativitu! Povrch je pokrytý rôznofarebnými nátermi, sú nanesené kresby, dokonca aj v podobe leopardích škvŕn či imitácie krokodílej kože. Čoraz častejšie v uliciach miest môžete vidieť ploty z vlnitej lepenky s fototlačou na povrchu. Takže obyčajný a dosť nudný stavebný materiál premení budovy a ploty na mestské pamiatky a jedinečné objekty krajinného dizajnu!

Najodvážnejší špecialisti používajú zaujímavý povrch tohto materiálu v interiérovom dizajne – obzvlášť obľúbenú vlnitú lepenku v štýle ako loft.

Profil pre strechy je jedinečný materiál, ktorý môže slúžiť ako dizajnový základ a zároveň ako jeho dekorácia!