Ako vyčistiť zapáchajúci a upchatý odtok?

Zapáchajúci a upchatý odtok je strašiakom každej domácnosti. Okrem toho, že spôsobuje nepohodlie, môže viesť tiež k závažnejším problémom so sanitárnym zariadením, ktoré v konečnom dôsledku vedia spôsobiť nemalú finančnú ujmu. Našťastie, spôsobov, ako tento problém riešiť, je požehnane. Toto sú overení pomocníci, ktorí vám s upchatým odtokom pomôžu.

Veci, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácnosti

Práve upchatý odtok je dôvodom, prečo by sa mal v každej domácnosti nachádzať gumový zvon. Jeho používanie je úplne jednoduché – stačí ho priložiť na otvor, pritlačiť a začať pumpovať vzduch. Vznikne tak silný tlak, ktorý odtok uvoľní.

V niektorých prípadoch netreba zabúdať ani na vedro. To sa počas procesu odopchávania uloží pod sifón na umývadlo či drez, odkiaľ do neho natečie voda a zvyšné nečistoty. 

Veľa miesta v domácnosti nezaberie ani špirála, ktorá sa vďaka svojej ohybnosti dostane všade.

So zapáchajúcim a upchatým odtokom dnes pomôžu aj čistiace prostriedky. Ide o prostriedky obsahujúce silné chemikálie, preto musí byť ich používanie bezpečné a v súlade s návodom na obale. Počas používania týchto prostriedkov by ste nemali zabúdať na oblečenie s dlhým rukávom, gumené rukavice, ochranné okuliare a ochranu dýchacích ciest.

Ak nechcete hneď riskovať s chémiou, môžete staviť aj na babské recepty. Známou je kombinácia sódy bikarbóny, bieleho octu a vriacej vody, no nezaostáva ani Coca-Cola s práškom do pečiva či soľ s horúcou vodou. Tieto recepty dokážu efektívne pomôcť pri menších upchaniach, no ich použitie pri vážnejších problémoch nemusí stačiť. 

Prevencia je úplne jednoduchá

Za asi najlepšie riešenie možno označiť prevenciu pred upchávaním odtokov. Vďaka nej sa totiž rýchlo vyhnete nepríjemnému zápachu a invazívnym riešeniam tohto problému.  

Kľúčom k úspechu sú napríklad sitká do odtokov, ktoré efektívne zachytávajú všetky nečistoty. Tie tak nedostanú ani najmenšiu šancu dostať sa do rúr. Pravidelné čistenie týchto sitiek predĺži ich životnosť a nebudete ich musieť často meniť. 

A zlaté pravidlo – nevyhadzujte do kuchynského drezu zvyšky jedál a najmä doň nevylievajte tuky a oleje.

Pozornosť venujte aj sifónu. Ak už má tie najlepšie roky za sebou, jeho výmenou nič nepokazíte. Výmena týchto rúr za nové s hladším povrchom predíde upchávaniu a následným problémom. 
A keď už sa rozhodnete vymieňať staré za nové, pouvažujte aj nad výmenou batérií. Hoci si to neuvedomujete, drezové aj umývadlové batérie sú jednou z najpoužívanejších vecí v celej domácnosti. V súčasnosti je ponuka týchto produktov široká a nájdete v nej aj také, ktoré disponujú napríklad technológiou úspory vody, za čo vám poďakuje vaša peňaženka.