Priam hamletovská otázka trápi všetkých majiteľov umelého ratanového nábytku. Bolo by na škodu ho nechať zničiť iba kvôli tomu, že sa oň nevieme správne postarať. Vyriešme spolu dilemu, ako chrániť ratanový nábytok pred pôsobením zimy.
Bola raz jedna terasa…
Päť mesiacov ste si užívali terasu a zrazu sa z nej máte vysťahovať len preto, že prišla jeseň? Vychutnajte si prírodu v každom ročnom období zo svojho obľúbeného záhradného nábytku.
Pocity chladu zaženiete hrejivými textíliami alebo ohniskom, a tak si čerstvý vzduch doprajete prakticky do prvých mrazov. Zvládne to aj váš ratanový nábytok? Ak je zhotovený z umelých vlákien a nie z prírodného ratanu, ktorý by sa pod vplyvom vlhkosti rozpadol, potom určite áno.
Už žiadne sťahovanie nábytku hore-dole a oškieranie okolitých dverí či rohov stien! Šetrite si sily na jesenné práce v záhrade alebo jesenné upratovanie v domácnosti.
Syntetický ratan je supermateriál
Nemusíte sa celú zimu pozerať na vyprázdnenú terasu. Nábytok z umelého ratanu si na vás do jari počká, pretože nie je odolný len voči slnečnému žiareniu, ale aj voči teplotným zmenám, vlhkosti a dažďu.
Syntetické polyetylénové výplety sú navrhnuté tak, aby vyzerali ako pravý ratan, ale boli oveľa životaschopnejšie. Odolné hliníkové rámy sľubujú, že váš záhradný nábytok len tak nezhrdzavie.
3 tipy, ako zazimovať záhradný nábytok
Ak ste sa rozhodli tento rok ratanové sedenieponechať na terase, stále treba podniknúť pár krokov, ktorými sa dá predĺžiť jeho životnosť.
1. Ochranné plachty
Ochrannými plachtami zabezpečíte, že na nábytok v zimnom čase nebude pršať ani snežiť a neupráši sa. I vzduchom poletujúce listy dokážu ratanové sedenie pekne znečistiť. Čím lepšie nábytok schováte pred nečistotami, tým menej práce budete mať na začiatku sezóny s jeho čistením.
Existujú rôzne ochranné poťahy na záhradný nábytok – plachty na konferenčné stolíky, jedálenské zostavy, sedačky rôzneho typu (aj rohové!) i hojdačky. Stačí si vybrať vhodný rozmer. Ochranné plachty sú priedušné, ale nepremokavé, a tak nábytok spoľahlivo ochránia.
Pokiaľ je nábytok umiestnený na krytej terase, máte o starosť menej. A úplne najlepšie ste obišli, ak je terasa zasklená, teda uzatvorená a chránená pred túlavými mačkami i nánosmi nečistôt.
2. Preč s textíliami
Nezabudnite, že hoci záhradný nábytok z umelého ratanu môže byť celú zimu vonku, textíliám sa vlhkosť páčiť nebude. Snímte zo sedačiek a kresiel všetky vankúše, odložte deky a exteriérové koberce.
Vyperte ich a na suchom mieste nechajte počkať na svoju chvíľu. V opačnom prípade riskujete ich znehodnotenie plesňou alebo nečistotami z prostredia.
3. Nábytku nájdite miesto v garáži či povale
Ak ste presvedčení, že v zime na terase nebude sedieť s kávou v ruke, môžete svoj ratanový nábytok umiestniť do garáže, na povalu alebo do pivnice, pre pokoj v duši. Nábytok je ľahký, odolný voči mechanickému poškodeniu pri prenášaní. Stoličky sa dajú uložiť do stohov, a tak nezaberú veľa miesta.