Zima klope na dvere: Tieto kúsky oblečenia by nemali chýbať v šatníku žiadneho robotníka

Zima je krásnym obdobím, ktoré si užíva množstvo ľudí. To sa však nedá povedať o tých, ktorí pracujú v exteriéri. Toto ročné obdobie je pre robotníkov obrovskou výzvou, pretože podmienky na prácu nie sú najvhodnejšie. S nízkymi teplotami tak prichádza potreba chrániť sa pred chladom a zároveň si zachovať pohodlie a bezpečnosť pri práci. Viete, čo by nemalo chýbať vo vašom šatníku pracovných odevov, ak počas zimy pracujete vo vonkajšom prostredí?

Základom je správne vrstvenie pracovného oblečenia

Pod pojmom druhá koža si v tomto prípade predstavte termo oblečenie. Jeho hlavnou výhodou je schopnosť udržiavať telo v teple aj počas tých najchladnejších dní. Vyrába sa z ľahkých a priedušných materiálov, vďaka čomu sa ľahko nosí a neobmedzuje pohyblivosť.

Na túto vrstvu by mala ísť izolačná vrstva, ktorá dokáže teplo izolovať a zároveň preniesť vzniknutý pot do vrchnej vrstvy oblečenia. Je len na vás, či sa rozhodnete pre sveter alebo flísovú mikinu.

Treťou vrstvou je tá, ktorá vaše telo chráni pred vetrom, chladom alebo oderom. V prvom rade by ste si mali overiť, že bunda, ktorá sa vám páči, je nepremokavá a priedušná.

Vedieť by ste mali aj to, že pracovné odevy by mali byť vyrobené z materiálov, ktoré si dokážu zachovať teplo. Vyhýbajte sa teda bavlne, ktorá v prípade namočenia alebo navlhnutia z tela odvádza teplo, v dôsledku čoho vám bude chladno.

Pozor na maličkosti

Extra pozornosť venujte svojim nohám. Okrem kvalitných ponožiek by ste mali investovať aj do prvotriednej pracovnej obuvi. Dobre zateplené topánky alebo čižmy sú kľúčom k pohodlným a bezpečným pracovným podmienkam. Počas zimy sú skvelou voľbou vysoké topánky s protišmykovými podrážkami.

Samozrejmosťou je aj impregnácia, na ktorú by ste nemali zabúdať, ak nemáte topánky vyrobené z nepremokavého materiálu.

Čo sa týka už spomínaných ponožiek, počas zimy sa vypláca dať si až dva páry. V kontakte s kožou by mali byť tie tenšie, ktoré odvádzajú vlhkosť. Druhý pár by mal byť vyrobený z vlny, ktorá sa postará o to, aby boli vaše nohy v teple. Nezabúdajte ani na náhradné páry, vždy sa zídu.

Medzi zimným pracovným oblečením by nemali chýbať ani drobnosti, ako rukavice a čiapka. Strata tepla cez hlavu a ruky je v zime bežná a vzhľadom na to, že ruky sú vaším pracovným nástrojom, mali by ste ich poriadne chrániť. Pred chladom a vetrom vás ochráni aj praktická šatka.

Práca vo vonkajšom prostredí v zime je náročná, no s vhodným oblečením a správnymi opatreniami svoje telo dokážete udržať v teple a bezpečí. Pozornosť venujte najmä správnemu vrstveniu, kvalitnej obuvi a drobnostiam, ktoré určite počas práce oceníte.