Prepad na akciovom trhu už nie je mýtus: kam investovať

Aj keď to nechceme pripustiť, deje sa to: krach na akciovom trhu už nie je strašidelným príbehom, ale tvrdou realitou.

Príbeh iného čierneho pondelka: čo sa stalo 9. marca?

  1. marca, dnes známy ako Čierny pondelok, bude nepochybne dňom, ktorý si pamätajú medzinárodní investori. Globálne finančné trhy po prvýkrát od roku 2008 v dôsledku obáv z prepuknutia koronavírusu a kolapsu cien ropy zažili to, čo by sa dalo spravodlivo nazvať „pád“.

Akonáhle zazvonil zatvárací zvon, starý dobrý Dow Jones stratil 2 014 bodov, čo predstavuje 7,79% -ný pokles, najväčší v histórii. To znamenalo jeho 11. najstrmší jednodňový sklz a druhý najväčší v percentuálnom vyjadrení od roku 1987.

najlepšia investícia počas zlyhania trhu

V ten deň stratili technologicky náročné Nasdaq Composite a S&P 500 so širšou základňou aj 625 bodov (7,29%) a 226 bodov (7,6%).

Päť najhodnotnejších technologických príšer, menovite Facebook (FB), Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Microsoft (MSFT) a Alphabet (GOOGL), stratili celkove hodnotu 321,6 miliárd dolárov, pričom samotný Apple predstavoval takmer 100 miliárd dolárov. z toho čísla.

Akciové trhy klesali po celej Európe, pričom v Nemecku, Francúzsku a Španielsku zaznamenali straty viac ako 8 percent. K najväčšiemu predaju na základe strachu došlo v Taliansku, keď zásoby v Miláne klesli o viac ako 11 percent.

Približne 125 miliárd GBP (163 miliárd USD) bolo v piatom najhoršom dni v histórii vymazané z hodnoty FTSE 100, pričom index klesol o 7,7 percenta na dokončenie obchodnej relácie pod 6 000 bodov.

Niektoré z najväčších britských firiem prepadli hodnote o miliardy libier, pričom najväčšie straty zaznamenali zásoby ropy. Shell (RDS) klesol o 18 percent, zatiaľ čo BP (BP) klesol takmer o 20 percent.

Keď už hovoríme o rope, cena čierneho zlata sa zrútila o viac ako 30 percent a klesla na približne 35 dolárov za barel.

Americký Chevron (CVX) stratil 14 percent a celkový francúzsky (FP) poklesol o 17 percent v tlaku na globálny predaj.

K tomu došlo súčasne s veľkým krvavým kúpeľom na kryptom trhu, keď vedúci predstaviteľ bitcoínu (BTC) v tomto odvetví klesol za deň o takmer 10 percent.

Medzitým index VIX, ktorý slúži ako ukazovateľ strachu na Wall Street a meria očakávané budúce pohyby na finančných trhoch, zaznamenal najvyššiu úroveň od neslávneho pádu v roku 2008.

najlepšia investícia počas zlyhania trhu

Vystrašení investori pritiahli paralelu s Čiernym pondelkom v roku 1987 a uviedli, že miestnosti na obchodovanie s akciami prešli z „panického režimu do čistej hystérie“ na pozadí dvojitej hrozby vyvolanej vojnou s cenami ropy a pandémiou COVID-19.

Ak sa však pokúsime pozrieť za hystériu obchodníkov, je situácia skutočne tak zlá? Mohlo by to byť naopak, s nedávnymi ziskami Čierneho pondelka hláskujú dôvtipných investorov? Existuje dokonca aj niečo ako „najlepšia investícia“, keď je tu pád trhu?

V tomto článku sa snažíme odpovedať na tieto otázky tým, že zistíme, ako a kde investovať počas zlyhania trhu, aby sme čo najlepšie využili to, čo sa dalo.

Ako prežiť zlyhanie akciového trhu: neskúšajte si skrotiť trh, skrotiť svoje emócie
Najskôr sa zhlboka nadýchnite. Hoci panika je iba prirodzená, je to posledná vec, ktorú chcete zažiť pri rozhodovaní o investíciách.

Ako je zrejmé, aby ste zvládli volatilitu, musíte vedieť, ako skrotiť svoje emócie a vrodené kognitívne zaujatosti. Vždy pamätajte: dôvtipní investori nielen zakladajú svoje rozhodnutia na jednom údaji. Namiesto toho robia hĺbkový výskum a odkazujú na názory a predpovede analytikov.

Problém s klesajúcimi trhmi je, že sú poháňané hlavne emóciami. A hoci môžu viesť k nejakým divokým krátkodobým výkyvom, sú z dlhodobého hľadiska vždy vyvážené rozumom a silnými základmi.

Kľúčom k prekonaniu turbulencií na trhu je v zásade objektívnosť a flexibilita, schopnosť hodnotiť ceny a robiť rozhodnutia nestranne, bez ohľadu na to, aká je vaša súčasná pozícia. Nenechajte strach potlačiť vašu schopnosť hľadať nové úspechy.

Ako jeden z najslávnejších investorov na svete Warren Buffett kedysi povedal: „Bolo to ideálne obdobie pre investorov: klíma strachu je ich najlepším priateľom. Tí, ktorí investujú iba vtedy, keď sú komentátori optimistickí, nakoniec platia vysokú cenu za nezmyselné uistenie.“

Spočítajte svoje peniaze múdro a investujte ich ešte múdrejšie
Pravidlo: neobchodujte s peniazmi, ktoré nemáte alebo čoskoro budete musieť použiť. Pri investovaní je dôležité, rovnako tak jedia, udržiavajú strechu nad hlavou a platia účty. Na trh, ktorý možno budete potrebovať, by ste za päť rokov nemali investovať peniaze.

Pravidlo: neobchodujte s peniazmi, ktoré nemáte alebo čoskoro budete musieť použiť. Pri investovaní je dôležité, rovnako tak jedia, udržiavajú strechu nad hlavou a platia účty. Na trh, ktorý možno budete potrebovať, by ste za päť rokov nemali investovať peniaze.

Je pravda, že aj keď dôjde k výraznému poklesu trhu, v najbližších 10 rokoch sa takmer určite zotaví. Ak ste však potrebovali peniaze, ktoré ste už investovali, na niečo iné, nemusí to byť pre vás, kým je trh stále v chaose.

Kam investovať počas zlyhania akciového trhu?
Aj keď je veľmi dôležité starostlivo vyberať svoje aktíva, môže byť ešte dôležitejšie zostať dobre diverzifikované.

Neprekoncentrujte sa na jednu oblasť trhu. Objavte rôzne triedy aktív, odvetvia a krajiny. Zvážte akcie, dlhopisy, komodity a kryptomeny. Vlastníctvo správneho podielu diverzifikovaných investícií je kľúčom k udržaniu volatility portfólia pod kontrolou.