Sprievodca whisky pre začiatočníkov

vzácny trh whisky prosperuje a celková hodnota zberateľských whisky obchodovaných na voľnom trhu v roku 2015 bola 9,56 milióna GBP, z 7,64 milióna GBP v roku 2014. Hlavný index Rare Whisky Apex 1000 v prípade škótskej whisky vzrástla v minulom roku o 14 percent, čo výrazne prevyšuje kvalitu vína a zlata.

„Všetko je podopreté kvalitou,“. ‘Všeobecne povedané (existujú výnimky) je dobrá investícia dobrým cieľom iba najlepšej whisky. Whisky je na súčasnom trhu taká požiadavka, že investícia jednej osoby môže byť zajtra nápojom inej osoby.

„Rarita je ďalším faktorom – často sa konzumujú najkvalitnejšie whisky (to je to, pre čo boli pôvodne vyrobené na konci dňa), takže akékoľvek zostávajúce fľaše sú tak vzácne, ako aj vyhľadávané, pokračuje. „Spojte tieto faktory spolu s niečím, ako je napríklad 18-ročný Gran Reserva z Macallanu 1979 a pôvodná maloobchodná cena 50 GBP v roku 1997 sa stala v aukcii v roku 2016 1 200 GBP. A stále sú opité, takže ich ponuka sa zníži , na druhej strane sa môže požičiavať na udržateľné investície. “

tiež potrebné dôkladne premyslieť, do ktorých whisky investujete: ‘Trh so správnymi fľašami je mimoriadne silný. Vážne trestá nesprávne fľaše, “hovorí. „Píšeme o polarizácii už mnoho rokov a vidíme, že sa rozdelenie cien zrýchľuje, pričom najlepšie fľaše sa zvyšujú a menej dobré fľaše klesajú.

Sme takmer v dokonalej búrke v čase, keď dopyt je nikdy nekončiacou, zvyšujúcou sa silou a ponuka z trhu mizne. Pretože mnoho značiek naďalej odstraňuje vekové výpovede z primárneho (maloobchodného) trhu, je na dražbe prirodzené miesto, kde hľadať staršie, vzácnejšie a viac vzrušujúce fľaše. To spôsobuje vážny rast cien. ““

„Skutočne záleží na tom, čo riadi vaše rozhodnutie a aký je konečný cieľ,“ hovorí nám. ‘„ Zberatelia “sa môžu výrazne líšiť od„ investorov “. Zberatelia môžu byť poháňaní mnohými rôznymi kritériami: jedna fľaša z každej liehovary, každá fľaša z jednej liehovary, ročníky narodenia, liehovary Islay, vyzretá whisky, zoznam je nekonečný a zvyšujúce sa hodnoty sú často len doplnkom produkt zbierky.

„Z hľadiska investícií hľadáte fľaše, ktoré zažijú najväčší dopyt,“ dodáva. Invest Investovanie whisky je ekonomicky jednoduchý trh, je to ponuka versus dopyt. Vstup a výstup sú dôležité. Whisky nemôže vyplácať dividendy ako akcie a nemôže poskytovať výnos z prenájmu ako je nehnuteľnosť, preto je cieľom zhodnotenie kapitálu. Všeobecné pravidlá sa musia držať „ikonických“ liehovarov ako Macallan, Ardbeg, Dalmore, Glenfiddich, Balvenie a Lagavulin.

Skoro nič z tichej (už nevyrábajúcej) liehovary pociťuje obrovský dopyt. Niektoré príklady sú Port Ellen, Brora, Rosebank, St. Magdalene, Glenugie, Dallas Dhu, Banff a Littlemill. Obmedzené vydania, pamätné fľaše a jednotlivé sudy sú na tom dobre – čím menšie je uvoľnenie, tým lepšie.

V roku 2010 spoločnosť Balvenie vydala 336 fliaš s názvom „Tun 1401 Batch 1“. V liehovare sa predával za 150 GBP za fľašu. Teraz sa predáva v aukcii vo Veľkej Británii za viac ako 3 000 GBP. Vyhlásenia o staršom veku sú hodnotné, rovnako ako staršie ročníky (destilovaný rok / dátum), pričom sa 30 a 40-ročné Škótske masívne vyhľadávajú a čokoľvek, čo sa destiluje v sedemdesiatych rokoch alebo skôr, sa stáva veľmi zriedkavé.