Šatka je symbolom ženskosti a elegancie – ako si vybrať podľa outfitu

Šatka je doplnok, ktorý podčiarkne každý elegantný outfit. Pre ženy je elegantná šatka niečo ako kravata pre mužov. Na trhu je nekonečné množstvo druhov šatiek, ktorými ženy vyjadrujú štýl, postavenie či postoj. Šatka ako módny doplnok nie je nič nové, jej korene siahajú až do staroveku.

Ako nosiť šatku dnes?

Ak vám v skrini dlho bez povšimnutia ležia dámske šatky, je čas ich oprášiť a oživiť nimi každodenné looky do práce, školy, na rande, do divadla… Nielen, že vyzerajú vkusne a žensky, v nepriaznivom počasí chránia pred chladom a príjemne zahrejú. Existuje niekoľko spôsobov, ako nosiť šatku.

Populárne je francúzske viazanie s uzlíkom okolo krku. Ak chcete vytvoriť formálny look siahnite po jednofarebných, kvetovaných alebo bodkovaných kúskoch. Čo sa týka neformálneho štýlu, môžete si „uletieť” na výrazných vzoroch a žiarivých farbách. Tie sú  obľúbené najmä v lete. Okrem krku môžete šatku nosiť na ruke spolu s náramkami alebo na hlave ako mašľu k vrkoču či drdolu. Takisto je v móde uviazať ju na kabelku a to hlavne pri luxusných značkových kúskoch.

Okolo hlavy

Šatka je dobrou alternatívou pre tie, ktoré nenosia dámske čiapky a zároveň sa chcú vyhnúť nepríjemnému chladu i vetru. Práve hodvábna šatka je symbolom elegancie, mohli ste sa o tom presvedčiť vo viacerých starších filmoch. Ženy nosili šatku vkusne zaviazanú okolo hlavy, ktorú doplnili veľkými slnečnými okuliarmi a pôvabný look bol na svete.

Teraz, v zimnom ročnom období vám hodvábna šatka stačiť nebude, no určite ju majte v zálohe na teplé letné večery. Okolo hlavy môžete nosiť aj hrejivý veľký šál. Na internete nájdete návody, ako ho správne uviazať, aby držal na svojom mieste.

Ak sa obzriete späť do našej histórie, môžete si všimnúť, ženy bežne nosili šatky a šály na hlave. Časom tento zvyk upadol, no v súčasnosti opäť naberá na popularite a zaradil sa medzi trendy. Dokonca niektoré staré mamy stále nosia šatky, ktoré kedysi nosili ku tradičným slovenským krojom.

Nielen k elegantnému outfitu

Šatky a šály nie sú doplnkami len pre elegantné dámy. Čoraz viac sa prepája elegancia so streetwearom. Ako príklad uvedieme tenisky. Pred niekoľkými rokmi sa tenisky nosili výhradne ku športovým outfitom, dnes je tomu inak. Môžete ich nosiť ku elegantnému kabátu, sukni, šatám a aktuálnym štýlovým kúskom je tiež dámska vesta.

Rovnako je to aj so šatkami, v CCC nájdete rôzne druhy, materiály a vzory klasických šatiek a šálov, tunelových šálov či nákrčníkov. Môžeme teda povedať, že streetwearová móda nemá jasne stanovené hranice, limity určíte len vy sami. A čo vy, aký máte vzťah k noseniu šatiek?