Ako získať výhodnú hypotéku? Dôležité veci, na ktoré sa zamerať

Úrok je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré budete pri výbere hypotéky riešiť. Je to veľmi dôležité, ale nie je to jediné, čo by ste mali riešiť, najmä ak sa rozhodnete pre hypotéku na niekoľko desiatok rokov. Ľahko sa môžete dopustiť prehliadnutia ďalších podmienok alebo poplatkov a pritom zbytočne zaplatiť aj desaťtisíce eur.

Premyslite účel hypotéky a nepúšťajte sa do výberu unáhlene

Skôr ako začnete porovnávať hypotéky, musíte vedieť, na čo ju budete potrebovať. Kúpa bytu, stavanie nového bývania alebo opravy už kúpeného domu je odlišná. Takto obmedzíte veľké množstvo ponúk a budete sa rozhodovať len medzi relevantnými. Prvým krokom je určiť, koľko peňazí budete potrebovať. A nie je to len samotná hypotéka, treba myslieť aj na províziu pre realitného makléra.

Dnes banky požičiavajú až do 80 % hodnoty nehnuteľnosti, výnimočne sa dostanete až na 90 %, ale tu sú opäť dané podmienky, napríklad ručenie inou nehnuteľnosťou. Druhým krokom je kontrola úroku. Nepovie vám to síce, koľko navyše zaplatíte, ale môže to pomôcť pri ďalšom porovnaní hypoték. Úrok sa totiž môže líšiť až o jedno percento. Nehľadajte hypotéku len podľa úrokovej sadzby, pretože nakoniec u nižších úrokov môžete zaplatiť viac, napríklad na poplatkoch.

Poistenie schopnosti splácať je mnohokrát zbytočné a hypotéku predraží

Poistenie môže byť neprimerane drahé, nepokrýva všetky riziká a môže platiť len počas fixácie. Preto je poistenie schopnosti splácať v mnohých prípadoch zbytočnou investíciou, ktorá môže hypotéku predražiť. Navyše si takéto poistenie môžete zariadiť v životnom poistení a vyjde vás to oveľa lacnejšie.

Dôležité je mať na pamäti, koľko za hypotéku v skutočnosti zaplatíte. Nízka úroková sadzba môže byť podmienená viacerými faktormi, preto si dôkladne prečítajte aj poplatky a sankcie, ktoré by mohli zvýšiť cenu hypotéky. Ďalej by ste mali kontrolovať RPSN, čo je číslo, ktoré vám povie, koľko budete v konečnom dôsledku skutočne platiť.