ČO DOKÁŽE VODNÝ KAMEŇ SO ZARIADENÍM?

Vodný kameň predstavuje zmes minerálov, ktorá je za bežných podmienok rozpustená vo vode a voľným okom neviditeľná. V zariadeniach, v ktorých dochádza k rýchlym a značným zmenám teploty, sa však tieto minerály stávajú nerozpustné a usadzujú sa na rôznych častiach zariadenia. S vodným kameňom a jeho odstraňovaním sa v komerčnej sfére stretávame najmä v prípade práčok, sušičiek, rýchlovarných kanvíc či bojlerov. Jeho vzniku a usadzovaniu sa však nevyhne ani plynový kotol. Čo dokáže vodný kameň so zariadením a prečo je potrebné zaradiť pravidelné odstraňovanie vodného kameňa do servisu kotla?

V prvom rade si musíme uvedomiť, že vodný kameň je neprirodzenou súčasťou zariadenia, a preto niet divu, že dokáže spôsobiť množstvo nepríjemných škôd. Najväčším a najviditeľnejším poškodením je celková deštrukcia systému, ktorá vedie k nákladnej a časovo náročnej rekonštrukcii celého plynového kotla.

Odstránenie vodného kameňa má však zmysel i z hľadiska dlhodobého. Môžeme si všimnúť, že zariadenia, ktoré sú dlhodobo postihnuté vodným kameňom postupne znižujú svoju účinnosť a prejavuje sa to najmä na zvýšenej spotrebe energie. V prípade, že zaradíte odstránenie vodného kameňa do pravidelného servisu kotla, nečakajú Vás nepríjemné prekvapenia v podobe poškodenia a rovnako sa pravidelné čistenie prejaví i na nižšom účte za energie.

Ako je možné odstraňovať vodný kameň z plynového kotla? Medzi najodporúčanejšie metódy patrí chemické čistenie, ktoré dokáže vyčistiť celé zariadenie a zbaviť ho všetkých usadenín, ktoré sa v ňom nachádzajú. Do čistenia a odstraňovania by ste sa nemali púšťať na vlastnú päsť. Chemické čistenie je náročný proces, ktorý by mal byť pod kontrolou odborníka rozumejúceho celkovej stavbe kotla a priebehu procesu. Neváhajte preto osloviť spoločnosť, ktorá sa odstraňovaním vodného kameňa z kotla zaoberá a má za sebou množstvo pozitívnych referencií.