Čo treba vedieť pred inštaláciou rekuperácie

Rekuperácia, alebo inak systém riadeného vetrania, má pre život v dome či byte množstvo výhod. V znečistenom ovzduší našich miest predstavuje celkom nový a oveľa efektívnejší spôsob, ako dostať do vnútorných priestorov čistý a čerstvý vzduch. A najlepšie na tom je, že si ho môžu dopriať aj ľudia žijúci v bytoch.

Rekuperácia vs klasické vetranie

Je skvelé otvoriť si ráno okno a pustiť do miestnosti čerstvý závan vzduchu. Otváranie okien však nie je vždy práve najefektívnejší spôsob vetrania. Vetrať uprostred horúcich letných dní, keď sa teploty vonku šplhajú k neúnosným hodnotám, by nám len zbytočne zvýšilo teplotu v už aj tak prehriatych bytoch či domoch. Rovnaký extrém predstavujú aj chladné zimné dni, keď nám síce počas vetrania prúdi aj čerstvý vzduch, no je taký chladný, že teplotu v miestnosti zníži aj o niekoľko stupňov. V obidvoch prípadoch sú výsledkom zvýšené náklady na energie a narušený tepelný komfort.

Rekuperačné jednotky fungujú na oveľa sofistikovanejšom spôsobe vetrania a nespôsobujú žiadne výrazné tepelné straty či neúnosné prehrievanie interiéru. Systém vháňa do miestností vzduch, ktorý je filtrovaný, zbavený plesní, peľov a iných nečistôt a je podstatne čistejší ako vzduch, ktorý prúdi pri vetraní cez okná. Rekuperačný systém zároveň odsáva prebytočnú vlhkosť a pachy, čím zabraňuje tvorbe plesní a baktérií. Výsledkom je príjemná klíma, prísun čerstvého vzduchu do miestností bez ohľadu na ročné obdobia či vonkajšiu teplotu a nemalá energetická úspora.

Rekuperačný systém – použitie a benefity

Rekuperačná jednotka je centrom celého systému riadeného vetrania. V nej sa kumulujú všetky pachy, vlhkosť a vzduch odvádzaný z miestností. Pomocou rôznych typov filtrov sa vzduch prefiltruje, v tepelnom výmenníku sa zohreje alebo schladí na požadovanú teplotu a vlhkosť, a následne sa privádza späť do obytných miestností. Takýto vzduch je zbavený nielen všetkých nečistôt a pachov, ale vďaka svojej teplote nevytvára tepelné straty, takže v dome je stále konštantná teplota. Veľkou výhodou tohto systému je, že je aplikovateľný nielen v rodinných domoch, ale tiež v bytoch. Tichý chod zároveň nepôsobí rušivo, takže aj počas noci máme stály prívod čistého vzduchu. Výhodou sú tiež možnosti jeho nastavenia do rôznych režimov podľa toho, akú intenzitu vetrania potrebujeme. Návratnosť systému rekuperácie vzduchu je zhruba 10 rokov, čo pri súčasných horúcich letách nie je vôbec zlé.

V projektoch novostavieb je systém riadeného vetrania už úplnou samozrejmosťou. Avšak zabudovať ho aj do existujúcich stavieb nie je žiaden problém, čím jeho využívanie dostáva pomerne široký okruh pôsobnosti.