O výžive a fungovaní imunity

Keď ľudia premýšľajú o svojom imunitnom systéme, väčšinou sa zameriavajú na jeho úlohu v boji s nachladnutím alebo infekciou. Existuje ale aj priame spojenie medzi imunitným systémom a výživou. Imunitný systém osôb, ktorých výživa nie je dostatočná, zlyháva. U obéznych ľudí alebo ľudí s nadváhou je imunitný systém hyperaktívny a spôsobuje zápaly.

Epigenetika

Keďže sa najväčšia časť imunitného systému nachádza v blízkosti čriev, kde sleduje príjem jedla a jeho využitie v tele, je veľmi dôležité prijímať vyváženú stravu plnú tých správnych vitamínov, minerálov a živín, a zároveň si udržiavať zdravý životný štýl. Tu sú dôvody prečo. Zatiaľ čo všetky ľudské bytosti sú na 99,9 % geneticky rovnaké, metabolické gény sa každý deň spúšťajú a vypínajú, čo ovplyvňuje naše zdravie. Epigenetika, štúdium zaoberajúce sa skúmaním biologických mechanizmov, ktoré zapínajú a vypínajú gény, vysvetľuje, ako tie procesy vplývajú na zdravie človeka. Epigenetika ovplyvňuje dlhotrvajúcu génovú expresiu bez zmien genetického kódu a reaguje na prostredie dokonca už v maternici a následne aj v priebehu celého života.

Takto funguje epigenetika:

  • Všetko, čo jete, to, kde žijete, koľko spíte, ako cvičíte a aj to, s kým žijete, vyvoláva chemické reakcie, ktoré môžu ovplyvniť váš zdravotný stav.
  • Epigenetika nás robí výnimočnými vďaka rôznym kombináciám génov, ktoré sa zapínajú a vypínajú a tým vytvárajú to, kým vlastne sme. Prečo sú napríklad niekoho vlasy ryšavé a niekoho čierne? A prečo sú niektorí ľudia spoločenskí a iní naopak hanbliví?
  • Pridajme k tomu náš mikrobióm, súbor mikroorganizmov, od ktorých sme závislí, pretože nás chránia pred baktériami, rozkladajú potravu, produkujú k životu potrebné vitamíny a vplývajú na náš imunitný systém.

Úloha výživy v našom celkovom zdraví je zrejmá predovšetkým v krajinách, kde ľudia v minulosti trpeli na podvýživu a teraz trpia obezitou. Tento fenomén je zapríčinený kombináciou faktorov, ako je napríklad zavádzanie západných jedál namiesto tradičných rastlinných spôsobov stravovania. S epidémiou obezity je spájaná taktiež zmena v druhu konzumovaných sacharidov. U obéznych ľudí je na vzostupe aj cukrovka 2. typu.

Dopad sedavého životného štýlu a zlej výživy

Vplyvy zlej výživy na zdravie boli veľmi dobre zdokumentované a výskum sa ďalej zaoberá aj tým, ako môže nesprávne stravovanie viesť k vzniku chronických ochorení. Veľká časť vedeckých prác hovorí o prepojení výživy a imunitného systému tela.

Misiou Výživového inštitútu Herbalife je povzbudiť a podporiť výskum a šírenie povedomia o vzťahu medzi dobrým zdravím, vyváženou stravou a zdravým a aktívnym životným štýlom. Dôležitou súčasťou tejto práce je reakcia imunitného systému a zápal. Toto sympózium je len jednou z iniciatív, ktoré nám pomáhajú dosiahnuť tento cieľ.