Skialpové lyže: Aké sú pravidlá ich výberu?

Skialpinizmus je čím ďalej populárnejší! Dôvody sú viaceré – aktuálne je hlavný dôvod, že lyžiarske strediská sú zatvorené kvôli lockdownom. A keď sú aj otvorené, viacerých ľudí odrádzajú predražené skipasy pre lyžiarov či preplnené zjazdovky. Aké sú základné pravidlá výberu skialpových lyží?

Berte do úvahy svoju fyzickú kondíciu. Je dôležité uvedomiť si, koľko času chcete stráviť stúpaním do svahu, koľko samotným lyžovaním. Hovorí sa, že 70 až 90 % času túry predstavuje stúpanie do kopca a len zvyšných 10 – 30 % patrí zjazdu. Je potrebné zvážiť hmotnosť výstroja – najmä lyží, lyžiarok a viazania, ich hmotnosť je vo veľmi úzkom súvise s kondíciou športového nadšenca.

Dĺžka skialpových lyží býva podobná ako pri zjazdových lyžiach

Pri výbere dĺžky odporúčame pohybovať sa v rozmedzí medzi výškou kupujúceho mínus 15-20 cm, až po dĺžku lyží rovnajúcu sa výške kupujúceho, prípadne pre skúsenejších aj +5 cm. Pokiaľ si zvolíte krátke lyže, viac vykrojené s menším rádiusom, môžete od nich očakávať, že budú viac točivé a vy vďaka nim vynaložíte menšie úsilie na vytvorenie oblúka. Skialpové lyže, ktoré budú rovnako vysoké ako vy, menej vykrojené s väčším rádiusom, budú zase viac vodivé. V praxi to znamená, že budú ľahšie držať smer jazdy hlavne vo vyšších rýchlostiach, označujú sa ako vhodnejšie do traverzu. Dĺžka lyží býva často veľmi individuálnou záležitosťou, no dlhšie lyže pri výstupe v strmom svahu pri častých zmenách smeru bývajú skôr nevýhodou ako výhodou. Skialp lyže Dynafit vyberajte vždy s ohľadom na vaše možnosti a na charakter kopcov, kde budete skialpovať. Freeride lyže by mali mať +10 cm v porovnaní s vašou výškou. Čo sa týka šírky, jednoduchšie je zvoliť užšie lyže – v strede pod viazaním by mali mať maximálne 90 mm.

Ako sa delia skialpové lyže? Z týchto typov môžete vyberať!

Ak hovoríme o type RACE, ide o závodné, najľahšie lyže, ktoré nie sú príliš vhodné na každodenné použitie, rýchlo sa opotrebovávajú. SPEED lyže sa hodia na výstup, perfektne tiež zvládajú aj zjazd po akomkoľvek povrchu. Najrozšírenejšou a najklasickejšou formou sú TOUR lyže, ktoré majú nižšiu váhu ako zjazdové lyže, no ide o plnohodnotné lyže, ktoré zvládajú náročné výstupy, ale aj zjazdy v akomkoľvek teréne. Široké dlhšie lyže poskytujúce dostatočný tlak aj v hlbokom sypkom čerstvom snehu? Stavte na FREERIDE. Ak so skialpom ešte len začínate, najlepšou voľbou pre vás bude kúpa skialpového setu, nesmú vám chýbať kvalitné skialpové lyže, lyžiarky, skialp viazanie, skialpové palice a pásy. Nikdy nešliapnete vedľa, ak si vyberiete lyže na skialp Atomic alebo skialp lyže Dynafit.