Tepelné čerpadlo vs plynový kotol. Kedy sa oplatí?

Veľmi jasná otázka pre majiteľa nehnuteľnosti. Plyn ako vieme – horí okamžite a produkuje teplo s nesmiernou efektivitou. Keby nebolo vojny na Ukrajiny, nebáli by sme, či ho v budúcnosti budeme mať dosť. Lenže, ako to už chodí, všetko sa skomplikovalo. Do popredia sa tlačia tepelné čerpadlá, ktoré sú pokladané za zelenú technológiu, lebo spotrebúvajú elektrickú energiu, ale oveľa v menšom množstve ako elektrické ohrievače a tepelné telesá.

Tepelné čerpadlo je výhodné, ak:

  • Máte dostatočne teplú klímu. Čím je klíma teplejšia, tým je účinnosť tepelného čerpadla vyššia. V zime je preto dôležité, aby teplota vonkajšieho vzduchu nebola nižšia ako -15 °C. Čo je dnes na väčšine územia Slovenska hravo splnené a hádam len na horských chatách to nevyhovuje. V prípade problémov sa však dá zabezpečiť doplnkové kúrenie.
  • Dom ste poriadne zaizolovali a zateplili. Lepšia izolácia domu znamená, že je potrebné vyrobiť menej tepla na jeho vykurovanie. To znižuje prevádzkové náklady tepelného čerpadla. V podstate je to aj podmienka na získanie zelenej štátnej dotácie.
  • Disponujete dostatočným rozpočtom na inštaláciu. Tepelné čerpadlo je investícia, ktorá sa oplatí až po niekoľkých rokoch prevádzky. A pamätajte aj na výkon, čerpadlá sú vhodnejšie do menších domov a bungalovov, v starších “husákovských” vilách im dochádza dych (alebo sa všetko predražuje).

Plynový kotol je výhodnejší, ak:

  • Máte nízky rozpočet na inštaláciu. Plynový kotol je lacnejšie zariadenie ako tepelné čerpadlo. Máme s nimi väčšie skúsenosti, je viac opravárov a náhradných dielov. Prevádzka by mala byť tiež lacná – ale ceny plynu vám dnes nikto negarantuje.
  • Váš dom je priestranný. Tu už musíte zobrať do ruky kalkulačku a počítať. Montážna firma vám to zhruba dokáže vypočítať.
  • Vaša prípojka k plynu nie je problematická. Zemný plyn je lacnejší ako elektrina (zatiaľ), ktorá sa používa na prevádzku tepelného čerpadla. Ale s jeho príjmom nesmiete mať problém, pretože technické poruchy sú v prípade plynu dosť háklivé.